ترازهای دانشگاه آزاد
متقاضیانی که برای رشته‌های مختلف دانشگاه آزاد، کنکور داده‌اند؛ برای انتخاب رشته، تراز و رتبه قبولی خود را باید ملاک و معیار قرار دهند و براین اساس، برنامه‌ریزی کنند. در این راستا، نرم‌افزار تخمین تراز، برای داوطلبان کنکور بسیار مناسب و کارآمد است که با درصدهایی که به دست آورده‌اند، چه در آزمون‌های آزمایشی، چه کنکور اصلی، رتبه و تراز مورد نظر خود را به دست آورند.
می‌دانیم که دانشگاه آزاد سالهای زیادی است که پذیرای متقاضیان بسیاری است و سالانه داوطلبان زیادی در این دانشگاه به ادامه تحصیل مشغول می‌شوند.
لازم به‌ذکر است که کنکور سراسری و آزاد همزمان باهم برگزار می‌شود. بعد از اعلام نتایج و مشخص شدن رتبه‌ها، داوطلبان با توجه به رتبه و ترازهای خود، در دانشگاه‌های سراسری یا آزاد ثبت‌نام می‌کنند. متقاضیان با توجه به تراز قبولی سالهای قبل می‌توانند رشته‌های بهتری را انتخاب و شانس قبولی خود را افزایش دهند.

نحوه تخمین تراز قبولی در دانشگاه آزاد
در سالهای قبل‌تر، دانشگاه آزاد اطلاعات رتبه متقاضیان را در اختیار کاربران دیگر قرار می‌داد. این امر سبب شده بود که داوطلبان کنکور، با توجه به رتبه و تراز قبولی‌های سالهای قبل بهتر و راحت‌تر انتخاب رشته انجام دهند. در سالهای اخیر، این اطلاعات حذف شده و تنها به تأیید قبولی و عدم قبولی متقاضیان قبلی بسنده کرده‌اند که این امر انتخاب را برای ورودی‌های جدید کمی سخت کرده.
متقاضیان جدید آخرین اطلاعاتی که از رتبه و تراز دانشجویان سالهای قبل می‌توانند در اختیار داشته باشند، اطلاعات مربوط به سال 96 است که با اندکی محاسبه و افزودن 3 تا 5% به تراز در هر سال، می‌توانند تراز خود را تخمین بزنند.  یعنی برای متقاضیان سال 99 باید حدود 15% به تراز خود بیافزایند.
ممکن است این سئوال برای شما پیش بیاید که چرا تراز قبولی در هر سال متفاوت است؟ دلیل این امر آن است که در هر سال بین متقاضیان و داوطلبان کنکور رقابت بسیاری برقرار است و به دلیل تغییراتی که در ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها به وجود می‌آید، ترازهای قبولی نیز با تغییر مواجه می‌شوند.

تأثیر رتبه و تراز برقبولی دانشگاه آزاد
داوطلبان کنکور، که می‌خواهند علاوه‌بر دانشگاه‌های سراسری در دانشگاه آزاد نیز شانس قبولی داشته باشند، باید در رابطه با رتبه و تراز اطلاعات کافی داشته باشند، زیرا رتبه، در انتخاب رشته برای دانشگاه آزاد اهمیت زیادی دارد و بالا بودن رتبه و تراز شانس قبولی را در رشته‌های مورد نظر افزایش می‌دهد. کاملاً مسلّم است که رتبه و تراز بالا، برابر با شانس قبولی بیشتر در کنکور است.
اما نکته‌ای که باید متقاضیان به آن توجه داشته باشند، این است که باید در انتخاب رشته خود به یکسری فاکتورهای مهم که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم توجه کنند.

فاکتورهای مهم برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد
اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که انتخاب رشته در دانشگاه آزاد بسیار محدودتر از دانشگاه‌های سراسری است. با توجه به این محدودیت، هر دانشجو تنها مجاز به انتخاب 100 رشته است این در حالیست که دانشگاهای سراسری حق انتخاب 150 رشته را به دانشجویان می‌دهد. اما نکته خوبی که وجود دارد این است که رشته‌های انتخابی در دانشگاه آزاد از لحاظ محتوایی با رشته‌های دانشگاه سراسری مشابه هستند.

حال میخواهیم به مواردی که در انتخاب رشته بسیار مهم هستند بپردازیم:

  • رتبه و تراز قبولی: توجه به این نکته که حق انتخاب رشته در دانشگاه آزاد کمتر است، باعث شده که دانشجویان در انتخاب رشته و اولویت‌بندی آنها با توجه به رتبه خود حساسیت بیشتری به خرج دهند. به این نکته توجه داشته باشید که رتبه و تراز شانس قبولی دانشجو را تضمین می‌کند.
    در انتخاب رشته دانشگاه‌های آزاد، داوطلبان تنها با رتبه و تراز کشوری سنجیده می‌شوند و از این لحاظ تمام داوطلبان به یک نسبت مورد آزمون قرار می‌گیرند و این متن به این معناست که سهمیه داوطلبان در انتخاب رشته آنها تاثیری ندارد. برای انتخاب رشته در دانشگاه آزاد، با توجه به تراز، رشته خود را انتخاب می‌کنید و بر این اساس از دفترچه انتخاب رشته، اولویت‌های خود را دسته‌بندی می‌کنید. برای درک بهتر این مفهوم، و انتخاب رشته بهتر، دفترچه کنکور سراسری را نیز مطالعه کنید تا مفاهیم را بهتر متوجه شوید.
  • سهمیه: سهمیه‌های مؤثر در ثبت نام دانشگاه، 4 مورد هستند که شامل سهمیه عادی، سهمیه ایثارگران، سهمیه بسیج فعال و سهمیه خانواده شهدا هستند. این موارد در ثبت نام دانشگاه آزاد و سراسری نقس مهمی دارند.
    متقاضیانی که از سهمیه ایثارگران استفاده می‌کنند، می‌توانند از 70% تراز آخرین نفر در قبولی سهمیه را به خود اختصاص دهند تا اگر ظرفیت پذیرش بود، در دانشگاه مورد نظر ثبت نام کنند. این سهمیه به دو بخش تقسیم می‌شود. یک بخش 25% و بخش دیگر 5% است. این دو در میزان رتبه و تراز یکسان هستند، تنها تفاوت آنها در ظرفیت پذیرش سهمیه است که با توجه به تراز، رتبه و نمره  قبولی، درصدهای مختلف (25 و 5 درصد)  از ظرفیت کل دانشگاه‌ها جهت ثبت‌نام را به خود اختصاص می‌دهند.
    عده‌ای از متقاضیان سهمیه بسیج فعال دارند. این سهمیه برای رشته‌های پزشکی 95% و سایر رشته‌ها 90% از تراز آخرین نفر قبولی را به خود اختصاص می‌دهد تا در صورت ظرفیت پذیرش در دانشگاه، اقدام به ثبت‌نام نماید.
    سهمیه بومی‌گزینی نیز در انتخاب رشته دانشگاه‌ها شرط مهمی است. اما این امر، تنها در دانشگاه‌های دولتی اهمیت پیدا می‌کند و در دانشگاه‌های آزاد چندان به بومی‌پذیری اهمیت نمی‌دهند.