بهداشت عمومی

بهداشت عمومی، یکی از زیر مجموعه‌های رشته علوم تجربیه. این رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی، و کارشناسی ارشد به صورت پیوسته و نا پیوسته تدریس میشه. یعنی شما هم میتونی مستقیم از کاردانی تا کارشناسی ارشد همین رشته رو بخونید و هم میتونید به صورت پیوسته ادامه بدید و اگرم بعد از کاردانی خواستین تغییر رشته بدین میتونید به صورت ناپیوسته بخونید. این رشته تا دکتری تخصصی تو دانشگاه‌ها تدریس میشه.
این رشته شاید برای خیلیاتون شناخته شده نباشه، یه سری توضیحات و در ادامه با هم میخونیم ببینیم رشته بهداشت عمومی چی هست و به چه دردی میخوره. این رشه یه سری فعالیت‌هایی هست که سلامت افراد جامعه رو تضمین می‌کنه. به زبون ساده‌تر وظیفه متخصصین بهداشت پیشگیری از بیماریه. پزشکا وظیفشون درمان بیماریهاس، اما متخصصین بهداشت از بیماری پیشگیری میکنن و به مردم از طریق  رسانه‌ها و برنامه‌های آموزشی اطلاعات و آگاهی میدن. این عملکرد متخصصین بهداشت، باعث میشه سطح بهداشت جامعه افزایش پیدا کنه.
شاید این رشته خیلی مهم به نظر نرسه، اما نبودن اون باعث میشه مردم نسبت به خیلی از بیماریها آگاهی نداشته باشن، ندونن چطور با بیماری برخورد کنن و مشکلات و بیماریهای عمومی در سطح جامعه بیشتر و بیشتر میشه، پس بدونید که رشته بهداشت عمومی خیلی اهمیت داره و نسبت به خیلی از بیماریها به افراد آگاهی میده. این رشته، پایه و اساس رشته‌های آموزش بهداشت، مدیریت بهداشت، تغذیه و اقتصاد بهداشته.

بازار کار رشته بهداشت چطوریه؟

این رشته آینده کاری خوبی داره. مشاغل مرتبط با این رشته تو چهار گروه قرار داره. نقش آموزشی، نقش پژوهشی، نقش مراقبتی، نقش اجرایی بخش‌های این رشته هستن.
بخش آموزشی: کسانی که تو این رشته تحصیل کردن، میتونن در مشاغلی مثل مشاوره قبل از ازدواج، آموزش مادران، و آموزش کارآموزان مراکز بهداشتی فعالیت کنن.

بخش پژوهشی: اونایی که در این بخش مشغول به کار میشن، میتونن تو مصاحبه‌های تحقیق و پژوهش شرکت کنن، میتونن به تدوین اطلاعات بهداشتی مشغول بشن یا در زمینه HSE فعالیت داشته باشن.

بخش مراقبتی: افرادی که در این زمینه مشغول به کار میشن، میتونن فعالیت‌هایی مثل مراقبت‌های قبل و بعد از زایمان رو آموزش بدن یا حتی در این زمینه فعالیت کنن و در بخش مراقبت از نوزاد فعالیت داشته باشن.

بخش اجرایی: کسایی که تو این بخش فعالیت میکنن، میتونن به تکمیل پرونده خانواده‌ها بپردازن یا اینکه بهداشت خانواده رو در مدارس و مراکز آموزشی آموزش بدن و فعالیت‌هایی مشابه این موارد.
رشته بهداشت عمومی بازار کاری قوی و خوبی داره. افرادی که تو این رشته تحصیل میکنن، میتونن از لحاظ امنیت شغلی مطمئن باشن. فارغ‌التحصیلان این رشته، میتونن تو مدارس به عنوان مربی بهداشت، مربی خدمات بهداشتی مراکز آموزشی، کارشناس مبارزه با بیماریها، کارشناس بهداشت خانواده، مرکز ترک اعتیاد، آزمایشگاه‌ها و مشاوره تنظیم خانواده و مشاوره ازدواج و یا در خانه سالمندان مشغول به کار بشن.

سقف رتبه‌های رشته بهداشت عمومی

سقف رتبه‌های ققبولی در سال 98 برای پذیرش دانشگاه آزاد به شرح زیر است:
دانشگاه آزاد واحد ساری: 45823
دانشگاه آزاد واحد کازرون: 45940
دانشگاه آزاد واحد کرمانشاه: 50871
دانشگاه آزاد واحد اراک: 44947

کدام دانشگاه‌ها در رشته بهداشت عمومی دانشجو می‌پذیرند؟

  • دانشگاه‌های بسیاری در این رشته پذیرش داشته و دانشجو می‌پذیرند از جمله: دانشگاه علوم پزشکی اراک، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی البرز، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، دانشگاه علوم پزشکی بابل، دانشگاه علوم پزشکی بجنورد، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، دانشگاه علوم پزشکی جهرم، زنجان، زاهدان، سمنان، سبزوار، شیراز، شاهرود، شهرکرد، شهید بهشتی، فسا، قم، قزوین، کرمان، کرمانشاه، کاشان، کردستان، گیلان، گلستان، گناباد، لرستان، مشهد، همدان، یاسوج، یزد، جیرفت، بم، رفسنجان، مازندران و زابل از جمله این دانشگاه‌ها هستند.