رشته دندانپزشکی

دندونپزشکی، یکی از رشته‌های پر درآمد و جزو اولین زیرمجموعه‌های رشته علوم تجربیه. این رشته در کنار سختی‌های زیادی که داره، توجه خیلی از دانش‌آموزایی که میرن رشته تجربی و داوطلبان کنکو رو به خودش جلب کرده.
میدونید که دندونپزشکی خیلی مهمه و علمیه که به سلامت دهان و دندان می‌پردازه. دندونپزشکا میتونن برای داشتن دندونهایی سالم و زیبا به مراجعین خود کمک کنند و این مسئله برای ادا کردن تلفظ صحیح کلمات هم خیلی مهمه.
برای تحصیل تو رشته دندونپزشکی باید دو دوره‌جدا که هر کدوم 2 و 4 سال زمان نیاز داره رو بگذرونید. تو 2 سال اول باید درس‌های پایه مثل دندانپزشکی، بیوشیمی، آناتومی، بافت شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک، میکروب‌شناسی، پاتولوژی و ایمنی شناسی رو بگذرونید. بعد از 2 سال بعد از آزمون وارد دوره تخصصی‌تری میشید که باید درس‌های اختصاصی مثل آسیب شناسی فک، دندانپزشکی، ارتودنسی، اندودنتیکس یا همون درمان ریشه، پرتوزهای ثابت و متحرک و روکش دندون، درمان بیماریهای لثه و جرم‌گیری که اسم اختصاصیش پریودنتولوژی هست، پر کردن دندان، زیبایی دندان، انواع جراحی و کشیدن دندان، مشکلات فک و صورت، دندانپزشکی کودکان، رادیولوژی و عکسبرداری از دندان دوره‌هایی هستن که باید طی 4 سال دوم به صورت تخصصی یاد بگیرید. بعد از این دوره میتونید بیماریهای دهان رو به خوبی تشخیص بدین و به درمان مشکلات و بیماریهای دهان بپردازین.
برای اینکه بتویند تو رشته دندونپزشکی موفق بشید، باید دستهایی ماهر داشته باشید. چون این کار خیلی حساس و ظریفه و باید روی حرکت دست‌هاتون کاملاً کنترل و تسلط داشته باشید.
برای اینکه یه دندونپزشک موفق بشید، باید دروس پایه رو به خوبی مسلط باشید. یادگیری دروس در کنار عملکرد قوی از شما یه دندونپزشک خوب میسازه.

رتبه‌های کنکور رشته دندانپزشکی

برای بررسی شانس قبولی خود در این رشته می‌توانید رتبه قبولی‌های سالهای گذشته را بررسی کنید، البته این آخرین رتبه‌ها مربوط به سال 97 هستند و برای سال جدید باید به روزرسانی شوند. رتبه‌ها و ترازها سالانه 3 تا 5% با توجه به تعداد داوطلبان تغییر می‌کند. با این حساب، محاسبه رتبه طی سه سال اخیر 9 تا 15% می‌باشد.

آخرین رتبه برای شرکت در دانشگاه دندانپزشکی تهران 3826 است. بنابراین کسانی که تمایل به ادامه تحصیل در این رشته و در دانشگاه تهران دارند، نهایتاً تا رتبه فوق مجاز به شرکت در این دانشگاه هستند.

سقف رتبه‌های مجاز برای قبولی در رشته دندانپزشکی دانشگاه آزاد در سال 96، به شرح زیر است:

  • دانشگاه دندانپزشکی تهران: 3826
  • دانشگاه تبریز: 4233
  • دانشگاه شیراز: 4239
  • دانشگاه اصفهان (خوراسگان): 4644
  • بروجرد: 5335

دانشگاه آزاد، برای افزایش سطح قبولی دانشجویان، دوره‌ای را برنامه‌ریزی کرده که به ظرفیت مازاد خودگردان معروف است. این دوره به این صورت است که شهریه‌ای مجزا، به میزان شهریه دانشگاه پردیس از دانشجو دریافت و پس از قبولی در آزمون اقدام به ثبت نام وی در رشته دندانپزشکی با توجه به رتبه دریافتی می‌نماید. سقف رتبه‌های قبولی ظرفیت مازاد برای سال 96، به شرح زیر است.

  • دانشگاه دندانپزشکی تهران: 5171
  • دانشگاه تبریز: 5407
  • دانشگاه شیراز: 5896
  • دانشگاه اصفهان (خوراسگان): 6025
  • بروجرد: 6372

این رتبه‌ها نیز باید با احتساب 9 تا 15% محاسبه شوند. اگر رتبه به دست آمده شما به رتبه‌های فوق نزدیک باشد، شانس قبولی بیشتری در دانشگاه‌های ذکر شده دارید.