رشته علوم تغذیه

رشته علوم تغذیه یکی از رشته های مهمیه که زیر گروه رشته علوم تجربیه. این رشته به سلامت خوراک و فعالیت‌های فرد ارتباط داره. پس برای حفظ سلامتی و تناسب اندام، مراجعه به یک متخصص تغذیه خیلی کمک می‌کنه چون تغذیه و خوراک ناسالم باعث بروز خیلی از بیماریها در بدن میشه و سلامت و به خطر میندازه. شما با تحصیل تو این رشته میتونید مردم رو از خواص و مضرات خیلی از مواد غذایی آگاه کنید.
تغذیه سالم خیلی مهمه. چون علاوه بر اینکه به حفظ سلامت بدن خیلی کمک می‌کنه، باعث بهبود خلق و خوی انسان هم میشه. همین امر باعث شده این رشته طرفداران زیادی پیدا کنه و خیلی از دانش آموزا با هدف تحصیل در رشته تغذیه، رشته علوم تجربی و انتخاب میکنن.

رشته علوم تغذیه چه شاخه‌هایی داره؟


تغذیه گروه‌های سنی مختلف
تغذیه بیماران بالینی و افراد با رژیم غذایی خاص
یه کارشناس تغذیه، با همه گروه افراد سروکار داره، افرادی لاغری که به سختی وزن میارن، افراد چاق، افراد مسن، بچه‌هایی که مشکل سوء تغذیه دارن و کسایی که میخوان یه برنامه غذایی سالم داشته باشن، افرادی که مطابق با شرایط بدن خودشون رژیم خاص دارن، همه میتونن به متخصص تغذیه مراجعه کنن. پس از اهمیت رشته تغذیه غافل نشین. اما اگر میخواید تو این رشته موفق بشید، باید اولا که به خوبی درس بخونید و پایه دروس زیست و شیمی رو تقویت کنید تا تو دانشگاه به مشکل نخورید، و دوم اینکه باید صبر و حوصله زیاد و ارتباط قوی داشته باشید چون با افراد مختلفی در آینده سروکار خواهید داشت.
اگر شما قصد دارید رشته تغذیه رو تو دانشگاه ادامه بدین، باید بدونین که 130 واحد رو باید پاس کنید. دروس زیست و شیمی برای این رشته خیلی مهمن و باید سعی کنید این دوتا درس و به خوبی یاد بگیرید.
این رشته تا مقطع کارشناسی تدریس میشه و اگر میخواید تا مقاطع بالاترهم ادامه بدید، میتونید در گرایشهای علوم تغذیه، سیاست غذا و تغذیه، بیوشیمی بالینی، سالمند شناسی، نانو فناوری پزشکی، سلامت در فوریتها، سلامت و رفاه اجتماعی، اپیدمیولوژی و مددکاری اجتماعی به ادماه تحصیل بپردازین.

رتبه قبولی رشته علوم تغذیه دانشگاه آزاد:

واحد علوم و تحقیقات: 15812
واحد سروستان: 27389
واحد مرند: 32885
واحد سراب: 35483

سقف رتبه قبولی رشته علوم تغذیه در ظرفیت مازاد خودگردان

ظرفیت مازاد خودگردان یکی از شرایطی است برای افرادی که رتبه مجاز برای قبولی در رشته مورد نظر خود را دریافت نکرده‌اند. دانشجویان با استفاده از این امکان و با پرداخت شهریه معادل دانشگاه پردیس، علاوه بر شهریه ثابت خود، میتوانند  اقدام به ثبت نام نمایند. سقف استفاده از این امکان محدود است و کسانی که رتبه نزدیکتر به سقف کنکور اصلی را کسب کرده باشند، شانس بیشتری در استفاده از این شرط را دارند.

دانشگاه علوم تحقیقات (ظرفیت خود گردان): 21271

  • در حال حاضر تنها دانشگاهی که ظرفیت مازاد خود گردان برای این رشته دارد، واحد علوم و تحقیقات است.

با توجه به اینکه آخرین رتبه‌های اعلام شده از دانشگاه آزاد مربوط به سال 96 است، دانشجویان ورودی سال 99 باید رتبه خود را به وسیله نرم‌افزار تخمین رتبه محاسبه کنند یا به نسبت رتبه‌های سال 96، 9 تا 15% را از رتبه خود کم کنند تا رتبه خود را محاسبه کنند.

دانشگاه‌هایی که رشته علوم تغذیه را تدریس می‌کنند:

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله(عج) – تهران، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور – اهواز، دانشگاه علوم پزشکی زابل، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، دانشکده علوم پزشکی شوشتر