رشته هوشبری

رشته هوشبری یکی از رشته‌های زیر مجموعه پزشکیه. اگر تو این رشته تحصیل کنید، در آینده به عنوان دستیار متخصص بیهوشی در اتاق عمل میتونید مشغول به کار بشید. در این رشته، شما میتونید دستگاههای شناسایی خون رو بشناسید. بیهوشی نیازمند تجهیزات و اعمالی هست که طی تحصیل تو این رشته به طور کامل یاد میگیرید. مطالبی که در رشته هوشبری به خوبی یاد میگیرید شامل اندازه‌گیری گازهای خون،  شناسایی دستگاه‌های بیهوشی، بیهوش کردن بیمار قبل از عمل جراحی، بیدار کردن یا به‌ هوش آوردن بیمار بعد از عمل مراقبت‌های تنفسی و مشکلات قلبی بیمار حین عمل برعهده متخصص هوشبر هست.
میدونیم که روزانه عمل‌های جراحی زیادی انجام میشه که بدون بیهوشی یا بی حسی غیر ممکنه. پس وظیفه و لطف هوشبر اینجا مشخص میشه. ما بدون بیهوشی حتی یک ثانیه ام نمیتونیم درد و تحمل کنیم. بیهوشی باعث میشه که بیمار هیچ چیز از عمل جراحی متوجه نشه و عمل به راحتی انجام بشه.
جالبه بدونید که این رشته تا مقطع کارشناسی ام تدریس میشه. پس اقلاً دو سال باید در این رشته درس بخونید که به صورت کارآموزی توی بیمارستانهای مختلف تدریس میشه. بعد از اتمام تحصیل هم میتونید تو مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مشغول به کار بشید.

رتبه قبولی رشته هوشبری در دانشگاه آزاد

رشته هوشبری یکی از رشته‌های پرطرفداری است که در دانشگاه‌های آزاد و سراسری تدریس می‌شود. این رشته که درآمد بالا و موقعیت شغلی خوبی دارد، مورد توجه بسیاری از داوطلبان کنکور است.
این رشته زیر مجموعه رشته پزشکی است و برای قبولی در این رشته باید رتبه خوبی داشته باشید. سقف رتبه‌های قبولی اعلام شده مربوط به سال 96 است. متقاضیان سال 99 باید رتبه خود را بر اساس رتبه‌های اعلام شده در سال 96 محاسبه کنند. به این روش که بر اساس هر سال که از آخرین رتبه منتشر شده گذشته، 3 تا 5% کم کند. یعنی برای سال 99 باید 9 تا 15% از آخرین رتبه‌های اعلامی کم کند.
سقف رتبه‌های اعلام شده در سال 96 به شرح زیر است:
واحد پزشکی تهران: 23464
واحد تبریز: 46042
واحد یزد: 48199
واحد مشهد: 50335
واحد شاهرود: 59667
واحد علی‌آباد کتول: 67239
واحد سراب: 70113

اگر موفق به اخذ رتبه قابل قبول جهت شرکت در این رشته نشده‌اید، میتوانید از امتیاز ظرفیت مازاد خودگردان استفاده کنید. این امتیاز به اینصورت است که علاوه برشهریه، مبلغی معادل شهریه دانشگاه پردیس پرداخت و بعد از آزمون در رشته هوشبری به ادامه تحصیل بپردازید. در واقع ظرفیت مازاد خودگردان، موقعیت مناسبی برای کسانی است که رتبه ای نزدیک به سقف رتبه رشته مورد نظرشان را آورده‌اند. پس هرچه رتبه شما به سقف رتبه نزدیکتر باشد، شانس بیشتری برای قبولی در دانشگاه دارید.
سقف رتبه‌های قبولی ظرفیت مازاد خودگردان در رشته هوشبری سال 96 به شرح زیر است:
واحد پزشکی تهران (ظرفیت مازاد خودگردان):  36597
واحد یزد (ظرفیت مازاد خودگردان): 87718
واحد شاهرود (ظرفیت مازاد خودگردان): 90623
واحد علی آباد کتول (ظرفیت مازاد خودگردان): 90741
واحد سراب (ظرفیت مازاد خودگردان): 113047