کنکور 1400

کنکور 1400 رو بترکون

بچه ها همونطور که دیدیم کنکور 99 به شدت سخت برگزار شد جوری که هیچ کس فکرشو نمی کرد اما دیگه تموم شده و باید بدونیم که کنکور 1400 شاید حتی از پارسال هم سخت تر برگزار بشه.اگه 99 کنکور دادی و اونطوری که دلت می خواست نشد یا امسال قراره برای اولین بار کنکور شرکت کنی با گیلنا باش تا امسال به نتیجه ای که می‌خوای حتما برسی.

گیلنا مارکت

فروشگاه اینترنتی محصولات کنکوری

موسسه کنکور آسان است ، انتشارات گیلنا ، بیش از 20 ساله که فعالیت خودش رو در زمینه کنکور و فیلم های آموزشی دروس از پایه تا کنکور شروع کرده.

استاد حسین احمدی بنیان گذار این موسسه از آغاز کار خودش به دنبال هموار کردن راه های موفقیت در کنکور برای شما عزیزان هست. ایشون با بهره گیری از اساتید فوق حرفه ای درسای مختلف ، اقدام به انتشار دی وی دی های آموزشی ویدیویی تدریس دروس پایه تا کنکور کرده. اساتیدی مثل مهندس عارف ربیعیان در درس شیمی ، مهندس امیر مسعودی مدرس حرفه ای فیزیک و ریاضی از جمله مدرسین فوق العاده و صاحب سبک هستن که با موسسه کنکور آسان است همکاری می کنن.

بهترین منابع کنکور 1400

کنکور 1400

در سال 98 سئوالات در دو دسته نام جدید و قدیم طراحی شده بودند که بین متقاضیان پخش شده بود.  هر یک از متقاضیان باید به سئوالات مربوط به خود پاسخ می‌دادند و حق انتخابی برای سئوالات نظام آموزشی خود نداشتند.
در سال 99، داوطلبان خود امکان انتخاب نظام آموزشی خود را داشتند. به اینصورت‌که داوطلبان در زمان ثبت‌نام، نظام آموزشی را انتخاب و بر اساس نظام آموزشی خود به سئوالات پاسخ می‌دادند.
در کنکور 1400 برای اولین بار، آزمون برای همه داوطلبان اعم از نظام جدید و نظام قدیم برگزار می‌شود. همه داوطلبان، باید دروس سال دهم، یازدهم و دوازدهم را مطالعه کنند. بر این اساس، همه داوطلبان باید طبق دروس نظام آموزشی جدید به سئوالات پاسخ بدهند.

نحوه برگزاری آزمون سراسری سال 1400

گفتیم که کنکور برای همه داوطلبان به صورت یکسان برگزار می‌شه و همه باید دروس جدید رو مطالعه کنن. یعنی برخلاف دوسال گذشته که منابع سئوالات متفاوت بود. امسال فقط یک نوع سئوال در اختیار شرکت کننده‌ها قرار می‌گیره.
شاید سئوالاتی در مورد معدل و نحوه برگزاری کنکور و نحوه طراحی سئوالات ذهنتون و درگیر کرده باشه. در ادامه مطلب به همه این سئوالا جواب میدیم.
میدونیم که کنکور آزاد و سراسری ادغام شده و دیگه همزمان باهم انجام میشه. پس برای کنکور 1400 همه داوطلبا در یک بازه زمانی مشخص در نیمه دوم بهمن باید اقدام به ثبت نام کنن.
در دهه دوم تیرماه هم که آزمون برگزار میشه و همه متقاضیان همزمان این آزمون رو انجام میدن. اما سرنوشت دانشجوهای دانشگاه آزاد و سراسری بعد از اعلام نتایج مشخص میشه. یعنی بعد از اعلام رتبه‌ها دانشجوهایی که مجاز به انتخاب رشته شدن، میتونن رشته و دانشگاه مورد نظرشون‌و انتخاب کنن. نتیجه انتخاب رشته تو نیمه دوم شهریور مشخص میشه. دانشجوهایی که دانشگاه سراسری قبول شدن از طریق سایت‌سنجش و دانشجویان دانشگاه آزاد ازطریق سایت azmoon.org میتونن نتیجه‌رو مشاهده کنن.

تاثیر معدل بر کنکور 1400

یکی از مطالبی که ذهن داوطلبان کنکور و خیلی به خودش مشغول میکنه، تاثیر معدل دیپلم تو رتبه کنکور سراسریه. تا سال 99، معدل حدود 30% در رتبه تاثیر داشت. شاید براتون سئوال پیش بیادکه معدل چطور تاثیر داره اصلاً  یعنی‌چی؟ خب تاثیر معدل تو تراز دو حالت داره:
حالت اول اینه که اگر معدلت بالا باشه، معدل باعث میشه که تراز یا نمره کل کنکورت بالا بره.
حالت دوم چطوریه؟ به این صورت که  معدل تو نمره داوطلب تاثیری نمیذاره که اصطلاحاً میگن فاقد تاثیر معدل در کنکورسراسری.
اما تو کنکور 1400 وضع فرق کرده. چرا؟ چون همونطورکه میدونیم، هدف ازاینکه معدل رو تو کنکور اعمال کردن، حذف آزمونهای سراسری بود که مدتهاس تصمیمش گرفته شده. از سال گذشته، تبصره‌ای رو اعمال کردن که اشاره به تاثیر قطعی و صددرصد معدل در کنکور داره. حالا منظورمون از این حرف چیه؟ یعنی چه معدل باعث بشه ترازت بره بالا، چه باعث بشه ترازت بیاد پایین، در هردو حالت معدل برات درنظر گرفته میشه. اما این اطلاعیه هنوز به صورت قطعی مشخص نشده و برای کنکور 1400 به صورت قطعی اعمال نشده.

نحوه طراحی سئوالات آزمون سراسری

کنکور 1400تنها بر اساس کتابهای پایه دهم، یازدهم و دوازدهم طراحی می‌شه. این موضوع برای متقاضیان نظام قدیم کمی سخت یا گیج کننده می‌شه. این روش طراحی سئوالا باعث اعتراض خیلی از داوطلبان کنکور نظام قدیم شده. به‌همین دلیل سازمان‌سنجش اعلام کرد که اگر درخواست متقاضیان نظام‌قدیم از یه تعدادی بیشتر باشه، ممکنه به درخواستشون رسیدگی شه. و شاید کنکور مثل سالهای قبل به دو روش نظام قدیم و جدید برگزار بشه. هنوز نتیجه این اطلاعیه قطعی نیست و اگر قطعی بشه، حتما در سایت اعلام میشه.

تأثیر سهمیه در آزمون سراسری

همونطور که میدونیم، ظرفیت بعضی از رشته ها به داوطلبانی اختصاص داده شده که سهمیه دارن. پس سهمیه خیلی تو انتخاب رشته تأثیر داره اما این نکته باعث اعتراض خیلی از داوطلبان دیگه شده. مخصوصاً داوطلبانی که رتبه و تراز لازم برای انتخاب رشته ای رو دارن. اما به‌دلیل تکمیل ظرفیت و نداشتن سهمیه، مجبور به دست کشیدن از اون رشته شدن. به همین دلیل، وزارت علوم و بهداشت، برای اینکه حق داوطلبان آزاد ضایع نشه، لایحه‌ای رو آماده کردند. که بر اساس اون، تغییراتی رو در سهمیه کنکور اعمال میکنن که حتی ممکنه بر اساس این لایحه، طرح سهمیه کنکور حذف بشه.
رئیس سازمان سنجش اعلام کردن که طرح تغییرات سهمیه، در کنکور 1400 به مرحله اجرا میرسه.

خب، شاید براتون سئوال پیش بیاد که سهمیه کنکور چه چیزایی هستن؟ در ادامه به سهمیه‌ها اشاره می‌کنیم:

    سهمیه مناطق: همه داوطلبان میتونن از این سهمیه استفاده کنن. و بر اساس محل دریافت آخرین مدرک یا همون دیپلم نظام جدید یا قدیم در نظر گرفته میشه.
    سهمیه ایثارگران25%: این مورد شامل همسر و فرزندان شهدا، افراد مفقودالاثر، جانبازان 25% به بالا می‌شه که 25% ظرفیت را به خودش اختصاص میده. البته شرط استفاده ازاین امتیاز اینه که شخص داوطلب باید 70% از نمره آخرین شخص قبولی در آزمون آزادرو کسب کرده باشه.
    سهمیه ایثارگران 5%: این طرح شامل خانواده‌های جانبازان زیر 25% میشه. 5% از کل ظرفیت رو به خودش اختصاص میده. و باید 70% از نمره آخرین شخص قبولی در آزمون آزاد رو کسب کرده باشه.
   رزمندگان: این سهمیه به رزمندگان بسیجی، جهادگران جهادکشاورزی، رزمندگان ستادنیروهای مسلح که حداقل 6ماه درجبهه حضور داشتند ارائه می‌شود. که بر این اساس باید حداقل 75% از نمره آخرین شخص قبولی در گزینش آزاد را کسب کند.
   خانواده شهدا: پدر، مادر، خواهر یا برادر شهید
   مناطق سیل زده: 5% از ظرفیت مازاد را به خود اختصاص می‌دهد. و داوطلب باید نمره‌ی حداقل 80% در تمامی رشته‌ها و 85% برای رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی را کسب کند.

همانطور که پیشتر گفتیم، امکان حذف سهمیه برای آزمون سراسری 1400 وجود دارد که شامل موارد زیر است.

سهمیه بومی‌گزینی، به دلیل مشکلاتی که برای دانشگاه ها به وجود آورد حذف شده.
سهمیه فرزندان هیئت علمی، سهمیه قهرمانان، حافظ قران و جهاد کشاورزی حذف شده.
احتمال حذف سهمیه مناطق محروم بر اساس این لایحه وجود دارد و در صورت قطعی شدن اعلام می‌شود.