زیست شناسی یکی از مهم‌ترین دروس رشته تجربی است که داوطلبان عزیز کنکور و دانش‌ آموزان با درس زیست شناسی دست و پنجه نرم میکنند تا بتوانند این درس را در امتحانات و آزمون کنکور، شکست دهند. اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید روش مطالعه زیست شناسی به چه صورت است؟ در روش مطالعه درس زیست شناسی، دانش آموزان و داوطلبان کنکور به چه نکاتی باید دقت کنند؟ ما در این قسمت از مقالات گیلنا مارکت قصد داریم تا روش‌های اصولی و حرفه‌ای مطالعه درس زیست شناسی را با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

اولین قدم در روش مطالعه زیست 

در اولین مرحله از روش مطالعه زیست شما باید این درس را دوست داشته باشی. شاید از خود بپرسید مگر می‌تان به زور چیزی را دوست داشت؟ اما این نگاه شما غلط است. کافیست به آینده و اهداف خود نگاه بیاندازید. شمایی که در حال حاظر در رشته تجربی در حال تحصیل هستید، آینده خود را در پزشکی و زیرشاخه‌های آن دیده‌اید. شاید هم دوست داشته باشید از مجموعه رشته‌های علوم آزمایشگاهی اطلاع داشته باشید و در این رشته‌ها ادامه تحصیل بدهید. در اصل عمل تفاوتی نمی‌کند! از اینجا به بعد؛ زیست شناسی جزیی از زندگی تحصیلی شما خواهد بود و مطمئنا” اگر علاقه به این درس نداشتید؛ رشته‌ای غیر از تجربی را انتخاب می‌کردید. پس اولین قدم در روش مطالعه زیست را با موفقیت برداشتیم.

قبل از شروع کلاس درس چه نکاتی را باید رعایت کنیم

شاید نحوه مطالعه هر درس با درس دیگر تفاوت داشته باشد. اما این را نیز در نظر بگیرید که اصول اولیه مطالعه دروس با یکدیگر تفاوت آنچنانی ندارند. یکی از این شباهت‌ها و کارهایی که باید در زمان مطالعه هر درس انجام دهید، پیش مطالعه قبل از کلاس است. یکی از بهترین روش‌های مطالعه در تمامی دروس و به خصوص دروس مفهومی مانند زیست شناسی، مطالعه و روخوانی مطالب قبل از شروع کلاس و تدریس معلم است. این روخوانی به شما کمک می‌کند تا آشنایی اولیه با مطالب کسب کنید و سر کلاس بهتر بتوانید مطالبی که توسط معلم تدریس می‌شود را متوجه شوید.

در این قسمت شما نباید از خود توقع داشته باشید تا با تنها 20 دقیقه مطالعه و روخوانی؛ بتوانید تمامی نکات را متوجه شوید، به سوالات به درستی پاسخ دهید و تست زدن را آغاز کنید. پیش مطالعه تنها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید مطالب جدیدی که توسط معلم آموزش داده می‌شود را بهتر بفهمید و در حافظه طولانی مدت شما ذخیره شود.

روش مطالعه زیست در زمان حضور در کلاس

بعد از روخوانی یا پیش خوانی قبل از تدریس معلم، وقت آن است که سر کلاس حاضر شوید و توجه خود را به صحبت‌های معلم بدهید. این قدم، مهم‌ترین بخش یادگیری زیست را تشکیل می‌دهد. زیست شناسی درسی هست که در ابتدا باید فرایند های اون رو یاد بگیری و این پروسه با مطالعه کتاب درسی در منزل خیلی سخت اتفاق خواهد افتاد. اما توصیه مااین هست که کلاس درس رو برای همه دروس به خصوص زیست شناسی جدی بگیری و سعی داشته باشی که مطلب رو همون جا یاد بگیری و اجازه ندی کار بیخ پیدا کنه. ازت میخوام از این به بعد حتما حضوری فعال در کلاس درس داشته باشی و اگر بخشی از مطلب برای تو گنگ بود حتما از دبیر بخوای برای تو مجدد توصیح بده تا جان کلام رو دریافت کنی.

اینجاست که ترکیب پیش خوانی مطلب قبل از کلاس و داشتن حضور فعال در جلسه تدریس استاد میتونه در کنار هم هر مطلبی رو برای تو فیتیله پیچ کنه. حتما این ترکیب رو امتحان کن.

بعد از پایان کلاس، آغاز کار شما در روش مطالعه زیست آغاز می‌شود

آیا فقط با پیش خوانی و حضور در کلاس می‌توان موفق شد؟ آیا تمامی مطالب در ذهن شما حک خواهد شد؟ مطمئنا” جواب این سوال “خیر” خواهد بود. اما چطور می‌توانیم با روش صحیح مطالعه درس زیست را به طور کامل یاد بگیریم؟ در این قسمت به مهم‌ترین قدم از مراحل روش مطالعه زیست خواهیم پرداخت.

درس تدریس شده توسط معلم را همان روز بخوانید؛ نکته‌ی مهم روش مطالعه زیست شناسی

مطالعه کردن مطلبی که در همون روز تدریس شده در روند یادگیری تاثیر خیلی مثبتی داره و باعث میشه خیلی زودتر و بهتر مطالب رو یاد بگیری. این مطلبی هست که سالیان سال مشاورین مجرب کشور به اون اشاره کردن که درس هر روز رو همون روز بخونید و به زمان دیگه ای موکول نکنید. برای مطالعه زیست همیشه مداد و ماژیک مارکر رو هماره خودت داشته باش. در ابتدای کار  مجددا یک دور روزنامه وار کتاب درسی رو مطالعه کن. بعد از این کار باید مطالب فصل مربوطه رو پاراگراف به پارگراف با دقت هرچه تمام بخونی. ازت میخوام که واقعا روی مطالبی که میخونی فکر کنی و سعی نداشته باشی که هرچه سریع تر کار مطالعه رو تموم کنی. خط به خط مطالب کن و به دنبال پیدا کردن ارتباط های درست و منطقی بین مطالب این فصل با مابقی فصول زیست شناسی باش.

در هنگام مطالعه زیست خودت رو جای طراح کنکور تجسم کن و به این موضوع فکر کن که هر پاراگراف که مطالعه میکنی آیا قابلیت طرح تست رو داره یا خیر. این دیدگاه باعث میشه خیلی بیشتر از قبل نکته بین باشی و مطلبی رو از قلم نندازی. حتما با ماژیکی که داری مطالب مهم رو مارک کن تا در نوبت های بعدی بتونی مرور سریعی برای هر فصل داشته باشی.

کتاب را به دقت بخوانید

بخش مهم دیگه ای از زیست که به شدت مورد علاقه طراحان کنکور هست، اشکال کتاب درسی است. اگر با دقت هر شکل و نگاه کنی نکات زیادی برای طراحی تست به دست میاری که میتونه خیلی به در بخور باشه. جدیدا کتاب های زیادی در بازار منتشر شده که اختصاصی روی اشکال کتاب زیست مانور داده و سعی کرده که کار رو کنکوری ها اسون تر کنه.

از قید ها غافل نشو. هرچند که طرح این سبک تست ها به مزاج خیلی از کنکوری ها خوش نمیاد اما باید بتونی با این مسئله کنار بیای. چه این مسئله رو قبول کنیم و چه نکنیم چند سالی هست که این سبک از تست ها پای ثابت کنکور بوده و احتمال زیاد امسال هم شاهد این موضوع خواهیم بود و توجه نکردن به این سبک از تست ها میتونه تبعات سنگینی برای ما داشته باشه. بنابراین توصیه میکنم که قید ها رو هم با مازیکی با رنگ خاص مارک کنی تا در زمان مطالعه توجه تو رو به خودشون جلب کنن.

کتاب‌های کمک آموزشی و دی وی دی های آموزشی زیست

استفاده از این دست کتاب ها رو به هیچ عنوان نفع نمیکنم. اما دوست من مطمئن باش اون نکته و ارتباطی که به شخصه متوجه اون بشی فوق العاده با ارزش تر از نکاتی هست که از این دست کتاب ها مطالعه میکنی. خوندن این کتاب ها نباید باعث بشه که دید نکته بین شما نقش خودش رو در مطالعه زیست از دست بده و خیالت از بابت نکات آماده در منابع کمک آموزشی راحت باشه. این میتونه برای تو در ماراتن کنکور مثل سم باشه.

زیست رو باید جوری مطالعه کنی که در این درس به درجه استادی برسی. به سطحی که بتونی به راحتی یک مبحث رو با تمام نکات و جزئیاتی که داره برای هر شخصی و با هر سطحی توضیح بدی و باعث بشی اون فرد هم مطلب رو به خوبی یاد بگیره. این سطح درسی در زیست بهت اجازه میده که به درصد فوق العده جذاب 100 هم برای زیست شناسی فکر کنی. اگر سوالات کنکور زیست رو بررسی کنی متوجه میشی که حتی اکثر اساتید زیست هم نمیتونن در اون مدت زمان به هر 50 تست زیست پاسخ صحیح بدن. بنابراین رسیدن به درصد بالا در این درس در عین حال که کار سختی است اما فوق العاده میتونه برای ما با ارزش باشه و به طور کل سناریوی کنکور رو برای ما عوض کنه.

یادداشت برداری از مهم‌ترین قدم‌های مطالعه

نوشتن میتونه تاثیر زیادی در روند یادگیری ما داشته باشه. صحبت از نوشتن که به میان میاد اکثر داوطلب ها گلایه میکنن که این کار زمان زیادی از اون ها میگیره و ترجیح میدن زمانی که قرار هست صرف نوشتن کنن رو برای مطالعه کتاب درسی اختصاص بدن. پاسخ ما به تو دوست عزیز این هست که شاید نوشتن زمان بیشتری رو از شما بگیره اما مطمئنن تاثیر شگرفی روی روند مطالعاتی شما داره. علاوه بر این قرار نیست که کل متن کتاب رو بنویسی. نکاتی که از نظر تو مهم و حیاتی به نظر میان و یا فکر میکنی که باید هر روز برای رسیدن به تسلط مرورشون کنی رو میتونی یاددشت کنی و یا در قالب درخت زندگی نمودار هایی شکل بدی و هر روز در زمان هایی مثل قبل از خواب اون مطالب رو مرور کنی.

برای موفقیت در کنکور، تشریحی بخوانید و تستی عمل کنید

برای زیست شناسی بهتره که الویت اول شما رسیدن به تسلط صد در صدی روی کتاب درسی و همینطور نکات مهم و اصلی کتاب کمک آموزشی باشه. بعد از این کار فرصت خواهی داشت که تست زنی هم انجام بدی. برای این درس بر خلاف دروسی مثل ریاضی و فیزیک، تست زنی بلافاصله بعد از مطالعه کتاب درسی کارساز نخواهد بود. دلیل این حرف هم این است که تست های زیست شناسی اغلب به صورت ترکیبی از چند فصل زیست طرح میشه و کمتر فصلی رو در زیست میتونی پیدا کنی که به تنهایی مورد پرسش طراح کنکور قرار بگیره. البته چند ساعت بعد از مطالعه تعدادی تست جهت یادگیری و آشنایی با تیپ سوالات کنکور حتما تمرین کن.

همچنین یکی از کار های جذابی که میتونی برای زیست شناسی انجام بدی این هست که بعد از مطالعه فصول مرتبط و ترکیبی درسی و داشتن تسلط روی متن کتاب شروع به زدن تست مجموعه ای کنی. یعنی دقیقا 50 تست زیست رو از یک مبحث که در قالب کنکور سراسری باشه در مدت زمان مشخص پاسخ بدی. خوشبختانه در حال حاضر کم نیستن کتاب هایی که چنین مجموعه تست هایی رو در اختیار داوطلب قرار میدن. این روش رو هم حتما امتحان کن.

فراموشی زیست را فراموش کنید

مهم ترین کاری که در روند مطالعه زیست باید انجام بدی مرور کردن است. برای رسیدن به تسلط کامل در زیست شناسی، مرور حرف اول و آخر رو میزنه. برنامه ای که برای مطالعه زیست تنظیم میکنی باید به شکلی باشه که مرور زیادی برای مطالب مطالعه شده داشته باشه. مرور نباید زمان زیادی رو از ما بگیره. این به روند مطالعاتی و سرعتی که در زمان مطالعه داری مربوط میشه. زیست درسی هست که باید هر روز زمانی رو برای مطالعه اون اختصاص بدیم تا هم به مطالعه مطالب جدید برسیم و هم فرصت مناسب برای مرور مطالب قبلی داشته باشیم.

Related Topics

روش های صحیح مطالعه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *