از عمران شریف انصراف دادم و پزشکی بهشتی قبول شدم

مصاحبه با سعید سلطانی زاده دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران که از عمران شریف انصراف داده است:

سعید سلطانی زاده هستم.

مدرسه شهید بهشتی یک ساری تحصیل می کردم.

در آزمون سراسری سال  ۹۳ در گروه آزمایشی ریاضی رتبه ی ۳۱ منطقه دو را کسب کردم و در رشته ی مهندسی عمران دانشگاه شریف پذیرفته شدم اما آذر ماه سال ۹۴ انصراف دادم و در کنکور سال ۹۵ رتبه ی ۸۸ منطقه دو را در گروه آزمایشی علوم تجربی در آزمون سراسری کسب کردم.

از سال پیش دانشگاهی تو فکرم بود که تغییر رشته بدم و کنکور تجربی شرکت کنم اما خب ترس از دیر بودن مانع این اتفاق شد.از طرفی رتبه ی کنکور ریاضی ام هم رضایت بخش بود و باعث شد از تغییر رشته دادن منصرف شوم و راهی دانشگاه شدم. اما خب وقتی وارد دانشگاه شریف شدم شرایط برایم رضایت بخش نبود و همیشه این فکر تغییر رشته با من همراه بود چون پزشکی را ترجیح می دادم. این احساس نارضایتی از جایگاه باعث شد با خیلی ها مشورت کنم از جمله دانشجو ها و فارغ التحصیل های پزشکی و مهندسی شهر تهران. و در نهایت تصمیم قطعی را گرفتم و به سمت علاقه ام یعنی پزشکی شروع به حرکت کردم.

من از مرداد ماه نود و چهار زیست شناسی را برای کنکورتجربی مطالعه کردم و بعد از چند ماه از شروع مطالعه ی زیست شناسی انصراف قطعی از دانشگاه دادم در واقع در این مدت با دیدن نتیجه ی آزمون های زیستم در کلاس خصوصی و آزمون های کانون قلمچی که از مهر ماه شرکت کردم و پیشرفتم در این مدت ترسم از بین رفت و در تصمیمم ثابت قدم تر شدم و در آذرماه از دانشگاه انصراف قطعی دادم.

به رشته تجربی علاقه داشتید؟

اوایل خیلی از زیست شناسی می ترسیدم و هیچ اطلاعی راجع به مباحث زیست نداشتم. با مطالعه کتاب درسی و کتاب تست های آسان شروع کردم. مشاوره های رتبه های برتر سال ها ی قبل و معلمم خیلی کمکم کرد که شیوه ی مطالعه ی زیستم را اصلاح کنم. تا حدود اردیبهشت ماه اصلا فکر نمی کردم درصد بالایی در زیست شناسی داشته باشم. اما خب تسلیم نشدم و در نهایت هم زیست شناسی کنکور را حدود هشتاد درصد زدم.

توصیه ام به داوطلبین این است که به زیست ساده نگاه کنند و کتاب را خیلی خوب حفظ کنند و به دنبال نتیجه ی زود بازده نباشند. برای رسیدن به تسلط در زیست شناسی زمان و استقامت لازم است.به نظرم داوطلبین کنکور باید زیست را زود تمام کنند تا بتوانند تا کنکور چندین بار بخوانند و روی مطالب مسلط شوند. من خودم زیست را اسفند ماه تمام کردم.

زیست فقط وفقط وفقط کتاب را می خواندم و برای دریافت نکات یا فهم بهتر مطالب از منابع کمک آموزشی استفاده می کردم اما چیزی که دقیق و کلمه به کلمه باید حفظ شود کتاب درسی است.

برای درس زیست معلم خصوصی گرفتم.

از چند نفر از رتبه برترهای سال های قبل هم مشاوره گرفتم.

برای منابع مطالعاتی ، شیوه های مطالعه، برنامه ریزی و … از سایت گیلنا هم استفاده می کردم .در واقع بیشتر مقالات مشاوره ای را از سایت گیلنا مطالعه می کردم چون دوستانم در دانشگاه شریف با موسسه کنکور آسان است همکاری می کردند و از طریق آن ها با مکتبستان آشنا شدم.

ناامید می شدید؟

بله به خصوص زمان هایی که در آزمون نتیجه نمی گرفتم یا افت تراز داشتم واقعا نا امیدی به سراغم می آمد.اما همیشه سعی می کردم به این فکر کنم که در زمان باقی مانده تا کنکور میتوانم جبران کنم؛ همین باعث انگیزه ای مضاعف می شد و بیشتر تلاش می کردم.

و اما توصیتون برای بچه های کنکوری چیه؟

اول اینکه هیچ وقت دیر نیست.نگران این چند سالی از عمرتان که گذشته نباشید چون یک مسیر خیلی طولانی تری پیش رویتان است.

دوم اینکه از آدم های ترسو فاصله بگیرید چرا که به محض این که بگویید چنین تصمیمی دارید خیلی ها سعی می کنند شما را منصرف کنند اما شما خودتان تصمیم بگیرید و کاری را انجام دهید که با آن احساس رضایت دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *