میدونم که هنوز خیلیاتون آمادگی درس خوندن برای کنکور رو ندارید. دلیلش اینه که هنوز کنکور رو اونطور که باید جدی نگرفتین. تو این مقاله به شما یاد میدیم که چطور با این تنبلی و مقاومت برای درس خوندن مقابله کنید. پس با گیلنا همراه باشید.

راهکارهایی جلوگیری از تنبلی

 • هر موقع که حس کردی برای درس خوندن آمادگی نداری، یا خسته هستی شروع به مطالعه یکی از دروسی که بیشتر بهش علاقه داری کنید.  اما به این نکته توجه داشته باش که فقط 15 دقیقه برای این کار وقت بذار. اگر دیدی نمیتونی ادامه بدی، میتونی اون درس رو برای اون زمان کنار بذاری. اما اگر خوب پیش رفتی، میتونی زمان از دست رفته رو جبران کنی. این یه جرقه یا یه محرک برای پیش بردن فعالیت شماس. این کار از تنبلی و بیحوصلگی شما جلوگیری میکنه.
 • گاهی وقتا خیلی خوبه که محیط مطالعه‌ات رو تغییر بدی. تنوع حس خیلی خوبی به انسان میده. همونطور که برنامه درسی و ساعات درس خوندن احتیاج به تغییر و تحول داره، محیط درس خوندن هم بهتره که عوض بشه. یکنواختی باعث خستگی میشه و انرژی شما رو از بین میبره.
  سعی کنید جایی که تختخواب قرار داره درس نخونید. چون این کار باعث ایجاد حس خواب‌آلودگی در شما میشه. میزتون رو روبه نور قرار بدین و محیط درس خوندنتون رو مرتب نگه دارید.
 • چک کنید ببینید چیا مانع درس خوندن شما میشن. اون عوامل رو پیدا کرده و یادداشت کنید. بعد به مرور از برنامه‌های روزانتون حذفشون کنید تا تمرکزتون افزایش پیدا کنه.

زمان بندی برای کنکور

برای همه شما، بحث زمانبندی برای کنکور خیلی مهمه. اینجا بهتون میگیم که برای کنکور چطور زمانبندی کنید. اول به این نکته توجه کنید که چه زمانی میزان بازدهی شما بیشتره. صبحا عادت به درس خوندن دارید یا عصر یا حتی شبا؟ چقدر در روز میتونید درس بخونید، برای هر درس چقدر باید وقت بذارید؟ چقدر رو باید به استراحتتون اختصاص بدین؟
خب برای جواب کاملتر این سئوالا، برنامه ریزی دقیق و با توجه به شرایطت فراموش نکن. اما ما اینجا، از تجارب نفرات برتر کنکور سالهای پیش استفاده کردیم. پس با گیلنا همراه باشین تا بهتون بگیم برای اینکه بازدهی بیشتری داشته باشین و در کنکور موفق بشید چیکار کنید.
بهترین زمان برای بیدار شدن ساعت 7 صبحه. اگر مدرسه دارید که باید به مدرسه برسید. ولی اگر روز تعطیل هم هست، سعی کنید که ساعت 7 صبح از خواب بیدار بشید. سعی کنید صبح صبحونه کامل و مفیدی بخورید. نرمش و ورزش سبک رو فراموش نکنید چون خیلی بهتون انرژی میده.
اگر کلاس مجازی دارید که حتما باید شرکت کنید.  1 الی 5/1 ساعت بعد از کلاس، بهترین زمان برای شروع درس خوندن شماست. با انرژی و روحیه کامل درس خوندن رو شروع کنید. بهتره که در روز تعطیل حدود 9 ساعت مطالعه داشته باشید. این تایم، در روزایی که کلاس یا مدرسه دارید کمتر میشه. دروس شما باید ساعت 11 شب تموم شده باشه و نهایتاً 12 شب باید بخوابید. البته خیلی از شما عادت به درس خوندن در شب دارند. این بازه زمانی زیاد مورد تایید مشاوران کنکور  نیست و بهتره که در زمان درس خوندنتون تغییر ایجاد کنید.
اگر برای برنامه‌ریزی و  مدیریت زمان درس خوندنتون مشکل دارید و هنوز نمیدونید از کجا شروع کنید، مشاوران گیلنا مارکت به شما کمک می‌کنند.

چرا برای درس خوندن وقت کم میاریم؟

یکی از مشکلات اساسی که خیلی از دانش‌آموزا و متقاضیان کنکور دارن، اینه که برای درس خوندن وقت کم میارن. حتی خیلی از این دانش آموزا میگن که ما برنامه ریزی هم داریم اما باز وقت کم میاریم. اینجا ما بهتون دلایلی که باعث میشن وقت کم بیارید رو میگیم و در حل این مشکل بهتون کمک می‌کنیم.

 • اولین موردی که باعث میشه برای درس خوندن وقت کم بیارید، اینه که بی برنامه‌اید. بله، حتی شمایی که میگی برنامه ریزی داری. میگی چرا؟ دلیلش اینه که طبق اصول درس نمخونی. اینه که بی برنامه درس میخونی. و اینکه تو برنامه‌ات رو دقیق طبق اون چیزی که نوشتی پیش نمیبری. اینکه تو طبق برنامه پیش نمیری، هیچ فرقی با اینکه کلا برنامه نداشته باشی نداره.
  خب، حالا  برای حل این مشکل چیکار کنیم؟ شما باید پیش یه مشاور کار بلد برنامه‌ریزی دقیق تنظیم کنی. حالا باید سعی کنی که طبق این برنامه‌ریزی پیش بری. این خیلی مهمه که ساعت درس خوندنت طبق برنامه پیش بره. نکته‌برداری و حاشیه نویسی کتاب هم خیلی بهت کمک میکنه.
 • دومین دلیل که زمان کم میاری، اینه که تمرکزت خیلی پایینه. گاهی وقتا فکرت پراکنده‌اس. یکی از این دلایل، کارهای متفرقه زیاد در تایم استراحته. مثل دیدن سریال و یا بازیهای ادامه دار. از مواردی که حواس شمارو پرت میکنه، دوری کنید.  سعی کن با حوصله و دقت درس بخون و بعد از درس سئوالات تستی و تشریحی حل کنی. اینکار باعث میشه یادگیریت افزایش پیدا کنه.
 • وسواس حین درس خوندن یکی دیگه از عواملیه که زمانبندی شما رو به هم میزنه. بهترین روش برای جلوگیری از وسواس، اینه که مدام به عقب برنگردی. سعی کنید یه مبحث رو کامل تا آخر بخونید. برداشت خودتون از مطلب رو بنویسید و بعد دوباره مرور کنید. وسواس و کند خوانی را کنار بذارید تا بهترین نتیجه رو از درس خوندنتون بگیرید.
 • یکی از دلیلایی که بازدهی شما رو پایین میاره، استراحت طولانی بین هر تایم درس خوندنه. بهترین میزان بین هر بازه درس خوندن، حدود 20 دقیقه استراحته. خیلیام، فکر میکنن استراحت وقتشون و هدر میده، برای همین استراحت نمیکنند که این خودش یه اشتباهه. از استراحت کافی غافل نشید تا کیفیت درس خوندنتون پایین نیاد.
 • یکی از مواردی که کمتر کسی بهش توجه میکنه، کمالگرا بودنه. که با وسواس فکری که درموردش صحبت کردیم، بی ارتباط نیست. لازم نیست که حتما کامل و صددرصد تمام مطالب رو یاد بگیرید. یا اینکه اگر یه روز برای درس خوندن دیر رسیدین، دیگه از بقیه زمانتون غافل نشید و از ادامه روز درس خوندن و شروع کنید. کمالگرا بودن شما رو خیلی عقب میندازه.
 • فضای مجازی رو کنار بذارید یا حداقل استفاده از این فضارو کنترل و مدیریت کنید.

اگر موارد بالا رو رعایت کنید، به راحتی میتونید زمانتون رو مدیریت کنید. برای راهنمایی های بیشتر از مشاوران مؤسسه کنکور آسان کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *