اغلب سئوالات کنکور، از کتابهای درسی شروع میشه. برای یادگیری هرچه بهتر دروس اصلی، موسسه کنکور آسان، فیلمهای اموزشی را برای شما تدارک دیده. این دروس تحت نظر برترین اساتید تدریس میشه. قبلاً، حل تست‌های کنکور راحتتر بود چون تنها منبع اصلی کتابها بودن. امروزه منابع دروس گسترده‌تر و متنوع تر شده که در ادامه به بررسی اونا می‌پردازیم.

منابع اصلی کنکور

گفتیم که مهمترین منابع سئوالات کنکور، کتابهای درسی هستند.

برای دروس عمومی، ادبیات و زبان فارسی سه سال، عربی سه سال، دین و زندگی سه سال و زبان انگلیسی سه سال را باید مطالعه کنید.

در دروس اختصاصی،  با توجه به رشته درسی منابع کنکور متفاوت هستند.

دروس اختصاصی  برای رشته ریاضی: ریاضیات گسسته، آمار و احتمال، حسابان سالهای 11 و 12 و هندسه سه سال راباید کامل بلد باشید. دروس فیزیک و شیمی سه سال نیز برای کنکور اهمیت بالایی دارند.

 دروس اختصاصی برای رشته تجربی:  شیمی سه سال، زمین شناسی سال یازدهم، ریاضی 10، 11 و 12، زیست سه سال و فیزیک سه سال ضروری هستن.

دروس اختصاصی رشته انسانی: هم شامل ریاضی و آمار 10، 11 و 12، اقتصاد سال دهم، فارسی سه سال، عربی سه سال مهم هستن. همچنین تاریخ 3 سال، جغرافی 3 سال، علوم‌اجتماعی 3 سال، و فلسفه سالهای 11 و  12 منطق دهم و روانشناسی یازدهم  را باید به خوبی یادبگیرید.

نحوه مطالعه بهتر دروس

عربی:  لغات و قواعد عربی خیلی مهمه. صرف افعال و شناخت زمان انها و نوع فعل خیلی به فهم این درس کمک می‌کنه.
زبان انگلیسی: اگر در این درس، پیش زمینه‌ای داشته باشید، خیلی به پیشرفتتون کمک می‌کنه. اما اگر زمینه قبلی نداری هم مشکلی نیست. سعی کن دایره لغاتت رو گسترش بدی. لغات زیادی حفظ کن . در کنار لغات، گرامر و جمله‌سازیت رو تقویت کن. برای حل سئوالات زبان مهارت خوانداری، درک مطلب و گرامر رو تقویت کن. در اینصورت به راحتی از پس سئوالات کنکور برمیای.

درس ادبیات و زبان فارسی: سئوالات تستی ادبیات، خیلی با سئوالات تشریحی متفاوته. برای حل سئوالات این درس، باید ارایه‌های ادبی رو خیلی خوب بلد باشی. دستور زبان، دیکته، معنی لغات و تاریخ ادبیات در درس فارسی خیلی مهمه. اگر قواعد درس رو خوب یاد گرفته باشی، خیلی راحت میتونی سختترین سئوالات رو هم پاسخ بدی. حتی هر شعری با هر سبکی رو خیلی راحت میتونی تفسیر کنی. پس سعی کن که دستور زبان رو خیلی خوب یاد بگیری.

دین و زندگی: حفظ معنی آیه‌ها و فهم ارتباط آنها با متن درس خیلی مهمه. حتی ارتباط مفهوم آیه با آیه دیگر رو خوب باید بدونید.

ریاضی: برای اینکه بتونید به خوبی از پس سئوالات ریاضی بربیاید، باید تمرین مداوم داشته باشید. باید مسائل رو چندین بار حل کنید تا ملکه ذهنتون بشه. حضور فعال در کلاس خیلی به فهم این درس کمک می‌کنه.

فیزیک:  فیزیک هم مثل ریاضی، نیاز به تمرین مداوم داره. با ذکر این نکته که فیزیکی علاوه بر مسائل مفهومی، مطالب حفظ کردنی هم داره. شما باید فرمولهارو خیلی خوب یاد بگیرید. علائم اختصاری هر اصطلاح رو باید بلد باشید چون در فرمول کاربردهای زیای داره. اگر فرمولها رو خوب یاد بگیرید و حفظ باشید، میبینید که مسائل فیزیک نه تنها سخت نیستن بلکه جذاب و لذتبخش هم هستن.

شیمی: شیمی از سختترین دروس کنکوره. باید برای یادگیری این درس خیلی تلاش کنید. تست‌های مختلف رو حل کنید و به سئوالات تشریحی پاسخ بدید. اگر میخواید که رتبه بالایی در کنکور کسب کنید، این درس رو جدی بگیرید. افرادی که رتبه بالا در کنکور کسب کرده‌اند، این درس را خیلی جدی گرفته‌اند. برای یادگیری شیمی، باید ابتدا کتاب را کامل بخوانید و بعد سراغ حل تست بروید. در غیر اینصورت سئوالات مرتبط ممکن است شما را کمی گیج کند.

زیست: برای بچه‌های تجربی این درس اهمیت بالایی داره. سئوالات زیست کمی پیچیده است چون سئوالات ترکیبی زیادی داره. خیلی مهمه که به تمام مطالب کتاب مسلط باشید. باید ارتباط بین مطالب رو به خوبی درک کنید.

معرفی منابع کنکور

خب، گفتیم که باید مطالب کتاب رو به خوبی یاد بگیرید. هر رشته‌ای که هستید و هر رتبه‌ای که دوست دارید کسب کنید، باید بدونید که منبع اصلی شما کتاب درسیتونه.
اما کتابهای تستی و کمک درسی به شناخت سئوالات خیلی کمک می‌کنه. این کتابها سطح سئوالات هر ساله کنکور رو بهتون نشون می‌ده و شما میتونید سطح خودتون رو با کمک این منابع بسنجید. اما فراموش نکنید که باید و باید کتاب درسیتون رو کامل مرور کنید.
منابع درس زیست / کتاب فاگوزیست
: این کتاب سئوالات تستی و تشریحی زیادی داره. علاوه بر سئوال، پاسخنامه و درسنامه کاملی در این کتاب تشریح شده که خیلی به شما کمک می‌کنه.
کتاب خیلی سبز: این کتاب برای حل سئوالات زیست خیلی به شما کمک می‌کنه. البته به این نکته توجه کنید که اگر زمان زیادی تا کنکور دارید سراغ این کتاب برید.
گاج نقره‌ای هم یکی از کتابهای مناسب برای حل سئوالات زیسته.

منابع مناسب برای درس زمین شناسی: کتاب خیلی سبز مهروماه

منابع مناسب برای درس شیمی: مبتکران
منابع مناسب برای درس ریاضی: کتاب مهرو ماه، کتاب آبی قلمچی
 منابع مناسب برای درس فیزیک: کتاب گاج نقره‌ای، کتاب جامع خیلی سبز
منابع مناسب برای درس ادبیات: ادبیات جامع خیلی سبز، نشر الگو
منابع مناسب برای درس زبان: گاج و مبتکران
منابع مناسب برای درس دین و زندگی:
کتاب جامع گاج، متاب آبی قلمچی
منابع مناسب برای درس عربی: مهروماه، کتاب عربی گاج

در بالا، بسیاری از منابع معتبر که برای حل سئوالات کنکور مناسب هستند را به شما معرفی کردیم. در این میان، فیلم‌های آموزشی موسسه کنکور آسان، با مدیریت استاد حسین احمدی برای درک بهتر دروس به کمک شما می‌آیند. این دروس تحت نظر استادن برتر و معتبر تدریس می‌شوند و یادگیری هر چه بهتر شما را تضمین می‌کنند.
شما میتوانید بارها و بارها فیلمهایآموزشی گیلنا را مشاهده کنید و در صوت بروز اشکال، به رفع آنها بپردازید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *